ماراتن درجاى مهندسى!

یادداشتی به مناسبت روز مهندس: پنجم اسفند به پاس بزرگداشت مقام مهندس و با عنوان "روز مهندس"در راه است.....

پنجم اسفند به پاس بزرگداشت مقام مهندس و با عنوان "روز مهندس"در راه است. هر ساله به مناسبت این روز، جشن های مهندسی بر پا می شود. جشن هایی با برنامه مفرح برای مهندسان و گاها خانواده هایشان، با سخنرانی چند تن از"بزرگان" و "زعمای قوم" با برگزاری مسابقات و احیانا با معرفی چهره های ماندگار مهندسی و در پایان مهندسان با لبخندی بر لب با جوایزی که در قرعه کشی یا از طرف اسپانسرها( کیف و قلم و کتاب و...) دریافت کرده اند صحنه را ترک می کنند! و میروند تا روزی دیگر نقش تکراری خود را در ساختار اجتماع ودر حیطه وظایف و اختیارات قانونی مهندسی بازی کنند.


به راستی که مفهوم و ارزشکار مهندسی در کشور ما قوام پیدا نکرده است. این که مردم به طنز هر کس را"مهندس" خطاب می کنند ناشی از بی توجهی به ارزش این منزلت اجتماعی است.


از زمان فارغ التحصیل شدن اولین مهندسان دانشکده فنی دانشگاه تهران(حدود 80 سال پیش) تا کنون هزاران مهندس در رشته های ساختمان اعم از عمران، معماری، برق و مکانیک، نقشه برداری ، ترافیک و شهرسازی تربیت شده اند و قطعا حضور بیشمار دانش پژوهان فنی-مهندسی که فعالیتشان در ارتباط مستقیم با ایمنی و آسایش مردم است میتواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود کیفیت ساخت و ساز شهری بر جایگذارد. اساسا وجود سازمان نظام مهندسی و قوانین مرتبط با آن با هدف انتظام بخشی به فعالیت های پراکنده مهندسی و ارائه خدمات متمرکز و موثر از اینمنظر قابل تامل است.

 باید دید اکنون پس ازگذشت  بیست سال از تصویب قانون، سازمان تا چه اندازه از پس وظایف خود برآمده؟ تا چه اندازه در مسیر حرکت اعتلایی  پیش رفته و تا چه اندازه به اعضا خود پاسخگو بوده و رضایت خاطر آنانرا فراهم کرده است؟ تا چه اندازه رضایت مصرف کننده را تامین نموده؟ تا چه حد جامه قانون را بر قامت مهندسی نامناسب دیده و طرحی نو در انداخته؟ نمایندگان منتخب اعضا در قالب هیات مدیره چه ایده ها وافکاری را پرورش داده اند و با چه برنامه هایی افق مناسبی برای اعضای خود و بهبود شرایط کاری ترسیم کرده اند؟

چگونه در شرایط رکود و افت فعالیت ساخت وساز شخصی، به طرح های عمرانی شهر و استان خویش به عنوان فعالیت مکمل نظر داشته اند؟ چگونه جایگاه مهندسی رااز سطح ارتزاق از "دستور نقشه" به وسعت طرح های کلان شهری بالا کشیده اند؟ آیا اساسا خود در جایگاهی بوده اند که مورد مشورت شورای شهر،شهرداری و استانداری در زمینه فعالیتهای عمرانی که مختص مهندسان است قرار گیرند؟

در این سالها چه گفته اند، چه اندیشیده اند چه نقدی بر عملکرد خود داشته اند؟ چه شجاعت و شهامتی در بیان اشتباهات ابراز داشته اند؟در کدام مجمع و همایشی با افتخار از کارنامه درخشان خوددفاع کرده اند؟در حالی که عملن ، نهایت بلند شدن صدایشان در دفاع ازناظر،هنگام گود برداری وقصور در اجرا بوده است ویا برای تصویب نرخ نظارت و طراحیکه هزینه ها چنین است و زندگی چنان!

کجا دیده اید که در جشن مهندسی از یک ساختمان نمونه مهندسی ساز پرده برداری شود؟ کجا دیده اید که برای ترمیم و مقاوم سازی ساختمانها در صورت وقوع زلزله ای که قطعا ویرانگر خواهد بود فریاد بزنند و حق خواهی کنند؟ چقدر فریاد مهندسان با وجدانی که خطر زلزله و عواقب فاجعه با ر آن را به مسئولین گوشزد کرده اند از حالت تک صدایی خارج شده است؟


آنچه اکنون در ساز مان ما جاری است همچون بوروکراسی حاکم بر روند امور در عین نا کار آمدیاتوماسیون اداری،عدم ارج نهادن به شان مهندس در برخوردهای نا مناسب پرسنل هنگام مراجعه حضوری، احکام شورای انتظامی برای اعضا هیات مدیره که باید سر مشق قانون مداری و رعایت اخلاق حرفه ای باشند، مصوباتی که مصلحت جویانه تدوین میشود همچون لازم الاجرا بودن گزارش مکانیک خاک برای کلیه ساختمانها ، یا نقشه برداری اجباری برای راضی نگه داشتن مهندسان نقشه بردار،کنترل مضاعفی که به جای کمک به بهبود ساخت، حکم مچ گیری از مهندس پیدا کرده ،کنترل طراحی با ایجاد زحمت برای مراجعان، بی تحرکی فعالیت کمیسیون ها که به منزله اتصال بدنه با مدیریت وارتباط ارگانیک اعضا درساختار سازمانی محسوب میشود، استمرار غیر قانونی تفاهم با کانون مهندسان و انتقال وظایف ذاتی سازمانبه این نهاد بدون باز تعریف وظایف وموارد بی شمار خرده کاری و بی برنامگی،که نشان دهنده فاصله بسیار میان وضعیت اسف بار موجود و ایده آل های کارمهندسی در شرایط مطلوب است. 


این سازمان قرار نیست که به مهندسان نان برساند بی آن که رضایت مصرف کننده را جلب کند.قطعا شما با مالکانی مواجه شده اید که حاضرند در قبال دریافت خدمات ، مبلغی بیش از نرخ مصوب بپردازند چون می دانند آنچه که می دهند در قبال آنچه می ستانند برابری میکند. اما این نوع معامله وجه غالب نیست! به جرات می توان گفت چنان چه حکم اجبار از ارایه خدمات مهندسی کنار برود بسیاری از مالکان سراغی از مهندس نمیگیرند! اینجا باید پرسید سازمان نظام مهندسی چه مقدار کار فرهنگی برای توجی هارزشمندی خدمات مهندسی انجام داده تا چه میزان مصرف کننده را به استفاده از تکنولوژی و ساخت علمی بر مبنای دانش مهندسی متقاعد کرده است ویاحتی چگونه از نظرات آنان مطلع می شود تا بتواند اعتماد مشتری را جلب نماید؟ آیا درشرایط آسان دسترسی به اطلاعات، نمی توان ستونی از سایت را در اختیار مصرفکنندگان خدمات مهندسی قرار داد و از گله ها و پیشنهادات آنها مطلع شد؟

سازمان تا چه میزان مهندسان جوان را آموزش می دهد تا از تجربه پیش کسوتان در فعالیت های مهندسی استفاده کنند؟ کلاس های آموزش تئوری که برای ارتقا پایه مهندسی برگزار می شود هیچ کمکی به بالا بردن دانش مهندسی و به روز شدن اطلاعات آکادمیک نمی کند.

متاسفانه سازمانی با پشتوانه پانزده هزار عضو کارآمد و متخصص، در حالی که  می تواند منشا اثردر سیاست گذاری های کلان  شهری باشد، در مسند مدیریت شهری هیچ نقشی ندارد و در واقع حرفی برای گفتن و برنامه ای برای تعالی و چشم اندازی برای آینده شهر نمی تواند ارایه کند چرا که اساسا تولید فکر نمی کند و بی توجه به پتانسیل ارزشمند اعضای خود، شايد به زمان ماموریت سه ساله اش برای کسب منافع مادون مهندسى دل می بندد و به جای اعلام موجودیت قدرتمند و سرفراز، در مقابل مقامات کرنش می کند و چنین است که در "روزمهندس" معمولا آماج هجمه های مهمانان سخنران قرار می گیرد و منفعل باقى مى ماند!

بهتر است روز مهندس فرصتی باشد برای پرداختن به دغدغه های مهندسان وهمفکری و مشارکت بیشتر اعضا در سرنوشت خویش و پذیرش ضعفها و ناکامی ها و حرکت به سوی برنامه ریزی و اندیشه ورزی. 

 مادرجشن های زیادی شرکت کرده ایم که از خاطرمان رفته است اما تدبیر مهندسی ایرانی در ساخت بنا های تاریخی ویا زهکشی وسیستم آبیاری و غیره همچنان مایه مباهات است. 

روز مهندس بر مهندسان راستین مبارک!


نویسنده: امضا محفوظپايان مطلب: 1395/12/19         تعداد بازدیدازخبر: 832   مرتبهثبت نظر درباره این مطلب
نام شما:
موضوع:
نوع ارسال:
شرح نظر:
حاصل عبارت:    =  3  *  6

   


مـهمترین اخـبار  

چک لیست رای دادن
یادمان باشد؛ رای دادن اول راه است.
رقابت بر سرِ مبانى فكرى و يا شگردهاى انتخاباتى
بار ديگر فصل انتخابات فرا رسيده است و مهندسان استانهاى كشور براى انتخابى ديگر مهيّا مى شوند، انتخابى كه مقدرات مهندسى و مهندسان ....
گاف بزرگ وزارت راه و شهرسازی
گاف بزرگ وزارت راه و شهرسازی/ورود سازمان بازرسی به دعوای آخوندی و سازمان نظام مهندسی

اخبارحوزه ساختمان