داستان زنجره و مورچه

حکایت همیشگی ما با زمین لرزه ها و بحران ها -یادداشتی از مهندس بیات ماکو

                            

1-    سرپناه اضطراری

حتماً از دوره دبستان داستان زنجره(ملخ) و مورچه رابه یاددارید. زنجره ای که تمام تابستان را آواز می خواند و کارکردن مورچه و آمادگیش برای فصل زمستان را مسخره می کرد، ولی در زمستان برای گذران زندگی دست به دامان مورچه دوراندیش و برنامه ریز می شد.

شاید زنجره ازآن بابت که یک سال بیشتر زندگی نمی کند وقادرنیست تجاربش را به فرزندانش منتقل کند، حق داشته باشد که تابستان بعد هم به آوازخوانی ودست انداختن مورچه ادامه دهد. ولی ما که قادریم تجارب خود و گذشتگانمان رابه کار بگیریم، حق نداریم که یک خطا و کاستی را به دفعات تکرار کنیم. 

چگونه است که بازهم غافلگیر شدیم؟ بازهم زلزله شد و در پس آن، سوزِ سرمایِ استخوان سوزآمد و ما برای بازماندگان تنها چادر داریم! چرا ظرف این همه سال و در کشوری لرزه خیز چون ایران، ما به فکر سرپناه های اضطراری بهتر ازچادر نبوده ایم؟

دیشب دمای سرپل ذهاب2- بود و امشب 5- است. کسی که یک شب درچادر خوابیده باشد، می داند که این سرما با آدم چه می کند؟ طبیعی است که رنج و درد زلزله زدگان ، در این سرما چند برابر می شود، بویژه وقتی که باران هم باریده باشد، و شما در چادری که در جای نامناسب نصب شده، در دمای زیر صفرتا قوزک پا درآب باشی. خدا نکند که دیشب بخاری نفتی بخشی از چادر را سوزانده باشد و از آنجا باران و سرما به توی چادر رخنه کند.

روی سخنم با همه مسئولان است و با هیچ کدام هم نیست! آیا براستی نمی باید ما هم اکنون، انبارهایی پر از سرپناه اضطراری مدولار، عایق حرارت و رطوبت و مقاوم به آتش سوزی می داشتیم تا براحتی و با سرعت ، مسکنی مطمئن وتا حد ممکن آسایش بخش به هموطنان داده می شد؟

فرض کنیم که سازمان ها و نهادهای ذیربط فرصت نداشته اند که چنین سرپناهی را طراحی و تولید کنند. آیا امکان وارد کردن آن از خارج را هم نداشته ایم؟ آیا در کشوری که ظرف110 سال اخیر، حداقل 18 زمینلرزه بیش از 3/6 ریشتری مخرب و خانمان برانداز داشته، چنین سرپناه هایی جزو کالاهای ضروری نیست، که یا در داخل تولید شود و یا از خارج وارد گردد؟

خوب است که مسئولان، برمبنای الگوهای خارجی از جمله خانه اسکیمویی، خانه ورقه تا خورده plate folded یا shelter better (محصول مشترک IKEA و سازمان ملل متحد) و مشابه آن یا با تحقیق و بررسی و الگویی داخلی، سرپناه های اضطراری مناسب را به تعداد کافی فراهم و در هراستان و شهرستان در جاهای مناسب انبار کنند، تا در چنین بحرانهایی، با سرعت بتوان مشکل اسکان بحران زدگان را تامین کرد وآن گاه با خیالی آسوده به رفع دیگر نیازهای روانی و مادی ایشان پرداخت.


 

 پايان مطلب: 1396/09/06         تعداد بازدیدازخبر: 172   مرتبهثبت نظر درباره این مطلب
نام شما:
موضوع:
نوع ارسال:
شرح نظر:
حاصل عبارت:    =  1  *  8

   


مـهمترین اخـبار  

دستورالعمل اجرایی منع پذیرش و یا قبول منافع متعارض در ارایه خدمات مهندسی ساختمان
وزیر راه و شهرسازی، دستورالعمل اجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی و یا قبول منافع متعارض در ارایه خدمات مهندسی ساختمان را فراهم می‌آورد، در ۴ بند همراه با جدول پیوست ابلاغ کرد.
بيانيه تلگرامي وزير در خصوص بخشنامه جديد
بيانيه تلگرامي كانال وزير راه و شهرسازي در خصوص بخشنامه جديد "منع مداخله كارمندان دولت در ارايه خدمات مهندسي ساختمان"
پناهگاه ضروری ساخته شده از مقوا
بناهای او اغلب به عنوان مسکن موقت، برای کمک به محرومان در کشورهای فاجعه زده مانند هائیتی، رواندا یا ژاپن در نظر گرفته شدند. اما اغلب این ساختمان‌ها‌ برای مدتها‌ی طولانی پس از اینکه مورد استفاده قرار می‌گیرند و به چشم اندازی مورد علاقه ی مردم مبدل می‌شوند
بررسی عملکرد شرکتهای خدمات مهندسی آزمایش بتن در استان البرز
در ادامه به منظور دانستن نحوه ارایه این خدمات، تاثیر خدمات یاد شده بر کیفیت بتن تولیدی و نیز میزان رضایت مندی اهالی فن و بهره برداران، مروری خواهیم داشت بر فرآیند جاری شرکتهای خدمات آزمایشگاهی بتن در استان البرز.

اخبارحوزه ساختمان