روایتی جدید از ده دقیقه منتهی به فروریختن ساختمان پلاسکو +ویدیو

چند تن از آتش نشانان که اوضاع وحشتناک داخل ساختمان را دیده‌اند، ترجیح می‌دهند چشم انتظار هیچ کمکی نمانده و بی فوت وقت، از پنجره ای در طبقه سوم یا چهارم پلاسکو جان خود را نجات دهند. در زمانی که شاهدان ماجرا نیز باور نمی‌کردند، دقایق واپسین عمر این برج را به نظاره نشسته‌اند!

چند تن از آتش نشانان که اوضاع وحشتناک داخل ساختمان را دیده‌اند، ترجیح می‌دهند چشم انتظار هیچ کمکی نمانده و بی فوت وقت، از پنجره ای در طبقه سوم یا چهارم پلاسکو جان خود را نجات دهند. در زمانی که خیلی هایمان نام پلاسکو را نشنیده بودیم و شاهدان ماجرا نیز باور نمی‌کردند دقایق واپسین عمر این برج را به نظاره نشسته‌اند!

 به فاصله حدود دو هفته از رقم خوردن اتفاقی شوم در قلب پایتخت و در حالی که هنوز ساعاتی از بدرقه باشکوه شهدای آن رویداد نگذشته، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که روایتگر بخش های ناشنیده و کمتر شنیده شده‌ای از ماجراست؛ فیلمی با کیفیت پایین که استناداتی دست اول درباره این حادثه به دست می‌دهد و روایت دردناکش، محزون کننده است.

آن گونه که به نظر می‌رسد، فیلمبردار این روایت مستند، از همکاران سازمان آتش نشانی ا‌ست و تنها به هدف مستندسازی وقایع، در صحنه عملیاتی این چنین حساس حضور یافته است. با این یادآوری که فردی ناشناس از روی فیلم اصلی، فیلم گرفته و دلیل کیفیت پایین این مستند نیز همین است. روایتی که در صورت انتشار فیلم اصلی، آن هم نه برش خورده و کوتاه شده، می‌تواند کامل تر شده و بر نقاط تاریک دیگری از آن رویداد هولناک نور بتاباند.

اما این فیلم چه چیزی را روایت می‌کند و چرا انتشار آن حائز اهمیت است؟ پاسخ به این پرسش زمانی راحت می‌شود که یک بار به تماشای آن بنشینید تا دریابید که به راستی در پلاسکو چه اتفاقی رخ داد، چگونه از خیل جمعیت حاضر در صحنه تنها شمار معدودی جان باختند و شهید شدند، چه اتفاقی رخ داد که آتش نشانان شهید نتوانستند از ساختمان خارج شوند و ده ها پرسش و ابهام دیگر.

سؤالاتی که در روزهای گذشته از زمان فروریختن پلاسکو تا کنون بارها و بارها مطرح شده‌اند و کمتر به پاسخی قانع کننده رسیده‌اند و از آن بدتر، گاه به تقویت فرضیاتی منجر شده‌اند که ریشه در شایعات و ظن و گمان های غیر مستدل دارند. مثل شایعه وقوع انفجار در طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو که متأسفانه برخی مسئولان نیز مطرحش کرده‌اند.

این در حالی است که در این فیلم به وضوح می‌بینیم زمان نسبتا زیادی (شاید حدود 10 دقیقه) پیش از تبدیل برج 17 طبقه چهارراه استانبول به انبوهی از آوار، آتش نشانان خبر از فروریختن دو طبقه از طبقات فوقانی برج را می‌دهند که متأسفانه طی آن، شماری از هم قطارانشان زیر آوار مانده‌اند؛ روایتی رنج آور که همه مردان آتش را مجاب به ترک ساختمان می‌کند و بر اساس آن، فرمان تخلیه سازه پشت بی سیم اعلام می‌شود.

البته این تازه شروع ماجراست، چون اوضاع در داخل ساختمان بحرانی تر از آن چیزی بوده که مردم، حتی شاهدان عینی ماجرا می‌دیدند. این را می‌شود از تلاش آتش نشانان برای خروج از نمای ساختمان پلاسکو دریافت که ثابت می‌کند، بخش بزرگی از پله های سازه فروریخته و غیرقابل استفاده بوده، وگرنه چه دلیلی داشت که شماری از آتش نشانان حتی در طبقات سوم و چهارم از پنجره فرار کنند؟

واقعیتی که در این فیلم به وضوح می‌توان دید و اندوهگین شد. از تماشای چگونگی خروج آتش نشانان از پنجره هایی که هرگز کسی فکر نمی‌کرد، تنها مفر ساختمان بزرگ و مشهور تهران باشد. سازه‌ای با اسکلت فلزی در نما که حکم نردبان شماری از آتش نشانان را یافت و مانع از آن شد که شمار شهدای این حادثه فزونی یابد!

این در حالی است که نردبان‌های آتش نشانان، شماری از پنجره های طبقات فوقانی برج را نشانه رفته بودند تا پل خروج قهرمانانی شوند که در آن طبقات به دام افتاده و فرمان خروج از مهلکه را خیلی پیشتر شنیده بودند. وضعیتی که تا زمان فروریختن پلاسکو ادامه داشت. تا زمانی که اگر دیرتر فرارسیده بود، چه بسا شمار آتش نشانان آسمانی شده این رویداد هولناک کمتر می‌شد.

این فیلم را ببینید تا دریابید دقایق پیش از فروریختن پلاسکو و رقم خوردن آن حادثه شوم، چه بر سر آتش نشانان و دیگر نیروهای حاضر در صحنه عملیات آمد و چه نگرانی هایی موجب متفرق شدن کسبه پلاسکو از محل، پیش از وقوع حادثه شد. با این ملاحظه که کیفیت پایین فیلم در قیاس با حقایقی که روایت می‌کند، قابل صرف نظر کردن است.

منبع: تابناک

 برای تماشای روایت جدید به بخش تماشا از طریق لینک زیر مراجعه کنید:

http://sanama.ir/Archives.aspx?catId=2
پايان مطلب: 1395/11/13         تعداد بازدیدازخبر: 1738   مرتبهثبت نظر درباره این مطلب
نام شما:
موضوع:
نوع ارسال:
شرح نظر:
حاصل عبارت:    =  7  *  1

   


مـهمترین اخـبار  

چک لیست رای دادن
یادمان باشد؛ رای دادن اول راه است.
رقابت بر سرِ مبانى فكرى و يا شگردهاى انتخاباتى
بار ديگر فصل انتخابات فرا رسيده است و مهندسان استانهاى كشور براى انتخابى ديگر مهيّا مى شوند، انتخابى كه مقدرات مهندسى و مهندسان ....
گاف بزرگ وزارت راه و شهرسازی
گاف بزرگ وزارت راه و شهرسازی/ورود سازمان بازرسی به دعوای آخوندی و سازمان نظام مهندسی

اخبارحوزه ساختمان