مهندس کیست؟

مهندس Engineer در اکثر کتابهای مرجع جهان به كسي كه "Problem Solving" را خوب بداند گفته شده است.

مهندس در معنای لغوی، به کسی گفته می شود که علم هندسه را خوب بداند.  اما در کل، مهندس Engineer در اکثر کتابهای مرجع جهان به كسي كه "Problem Solving" را خوب بداندگفته شده است.
مهندس کسی است که برای هر مشکلی بهترین راه حل را پیدا میکند.
این ممکن است شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی و غیره باشد.

در زیر 7 ویژگی یک مهندس ارايه ميگردد:
1- تحقیق (Research) علمی، فنی و صنعتی به منظور کشف را‌ه‌حل‌های تازه و سودمند.
2-توسعه (Development) فنی به منظور اعمال دستاوردهای تحقیقات موجود برای غلبه بر یک مشکل یا بهبود کمی و کیفی سیستم و ابزار.
3-طراحی (Design) یک یا چند ساختار، سیستم یا ابزار با بهره‌گیری از مدل‌هایمهندسی، روش‌ها، نیازهای کنونی و شرایط خاص.
4-ساخت (Construction) که بر اساس آن مهندس وظیفه دارد. ضمن آماده‌سازی فضا و محیط تولید، رویه ساخت، کیفیت محصول يا احداث بنا-سازه، هزینه تمام شده و نحوه سازماندهی منابع و تجهیزات را مشخص کند.
5- تولید (Production) محصول یا سیستم که شامل "برنامه ریزی و زمان ‌بندی کار" (Planning)، انتخاب و مشخص کردن ترتیب فرآیندها، ابزارها، مواد اولیه، چیدمان(layout)، عناصر و اجزای سیستم نهایی(Components)، آزمایش، بازرسی و عیب‌یابی محصول است.
6-به کار اندازي و بهره برداري(Operation) یک سیستم یا محصول که ممکن است توسط کساندیگری تولید شده باشد. این مهارت شامل آشنایی با کنترل‌های مکانیکی، الکترونیکی یانرم‌افزاری ابزار و سیستم، تامین نیرو و انرژی لازم برای به کار افتادن آن حمل ونقل، ارتباطات و جنبه‌های اقتصادی است.
7- مدیریت (Management) ابزارها و سیستم‌هابه خاط تحلیل وضعیت گذشته و حال پروژه هاي اجرايي، تجهیزات و دستگا‌ه‌ها، پیش‌بینی وضعیت آینده آن‌ها و سازماندهی منابع مالی، انسانی و اطلاعاتی موجود برای کسب نتایج بهتر در آینده.
 
اما سرآمد تمامي موارد ٧ گانه فوق بايد اخلاق مهندسي، وجدان بيدار، پايبندي به موازين، آيين نامه، استاندارد، رعايت اصول در روابط متقابل، وهمچنين روحيه كار تيمي و جمعي را اضافه نمود.

منبع: اینترنتپايان مطلب: 1395/12/19         تعداد بازدیدازخبر: 497   مرتبهثبت نظر درباره این مطلب
نام شما:
موضوع:
نوع ارسال:
شرح نظر:
حاصل عبارت:    =  4  *  2

   


مـهمترین اخـبار  

اظهارات معاون وزیر راه درمورد سود بخش مسکن
معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به این که افزایش قیمت مسکن ۵.۶ درصد و تورم حدود ۱۰ درصد است، پس هنوز بازار مسکن سودده نیست.
سوزوکی، به سودکی؟
سازمان نظام مهندسی استان البرز یک دستگاه خودروی سوزوکی گرند ویتارا به ارزش 140 میلیون تومان در اسفند ماه سال 95 خریداری و در اختيار اداره كلى قرار داده كه جايگاه نظارتى دارد.
ابهامات ابلاغیه حداکثر 400 متر
در نظر بگیرید پروانه در سال 95 صادر شده است و مالک در سال 96 عملیات ساختمانی را شروع و در سال 98 پایانکاردرخواست کند. این نیم کار اضافه، مربوط به چه سالی است؟ سال ثبت طراحی در ظرفیت مهندس؟ سال وقوع تخلف؟ یا سال صدور پایانکار؟
ابلاغیه محاسبه تعداد کارهای زیر 400 مترمربع
در ابلاغیه دکتر مظاهری به سازمان نظام مهندسی جهت تشویق مهندسان به طراحی کارهایِ با متراژ کم، حد و مرز جدیدی برای حداکثر تعداد کار مهندسان تعریف شده است.

اخبارحوزه ساختمان