قله هاي مهندسي کرج و دره هاي مهندسي البرز PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط اسماعيل قره داغي قهرمانلو   
سه شنبه 03 مرداد 1391 ساعت 20:41

قله هاي مهندسي کرج و دره هاي مهندسي البرز

در اواخر دهه هفتاد کرج الگوي مهندسي تمام کشور بود. کرج مثال کار جمعي در امور مهندسي ساختمان براي تمام استانهايي بود که مي خواستند سازو کاري براي نظام مهندسي هاي نوپايي که فارغ از هرگونه آئين نامه و دستورالعملي بود دست و پا کنند. از تمام استانها به سمت کرج سرازير مي شدند تا ببينند کانون مهندساني که بيش از يک دهه از فعاليتش گذشته، چه چيزهايي در چنته دارد تا الگويي براي ساختار سازمان آنها باشد.

کرج شهري بود کوچک در جوار پايتخت که الکي الکي کلان آباد مي شد تا بعدها در دهه هشتاد تبديل به يکي از کلان شهرها شود. کانون مهندسان که در اواخر دهه شصت و سالها قبل از تصويب قانون نظام مهندسي، با همت جمعي چند ده نفره کار خود را از يک اتاق کوچک و با يک کارمند آغاز کرده بود، توانسته بود به کار مهندسي در ساخت و ساز نظم و نسقي ببخشد و اين تجربه را خالصانه در اختيار ديگران مي گذاشت. توزيع عادلانه خدمات مهندسي اساس کار کانون بود.

دهه هفتاد، دهه ساخت و ساز ساختمان دو يا سه طبقه بود، بزرگترين دستور نقشه ها در حد هزار متر مربع بود. آن کس که دستور نقشه اي را خارج از سيستم توزيع مي گرفت از شرم و خجالت در ميان جمع آفتابي نمي شد. خارج از سيستم کارکردن قبحي داشت که حالا ندارد.

کانون چند ده نفره اواخر دهه شصت، در پايان دهه هفتاد چند صد نفره شده بود و کدهاي قديمي ارج و قربي داشتند.

کانون دهه هفتاد، اغلب افراد علاقمند بدنه مهندسي را در کارگروه هاي مختلف جمع مي کرد و کار فکري و برنامه‌اي مي کرد. ثمره تلاش کانون دهه هفتاد در سالهاي 81 و 84 در کشورغوغايي به پا کرد، فتح تمام صندليهاي هيات مديره نظام مهندسي استان تهران، آنجا که نيمي از جمعيت مهندسي کشور را درون خود داشت.

مهندسي کرج قله هايي را زد که امروز به سان افتخار ما به سه دوره قهرماني فوتبال ملي در سطح آسياست که تكرارش بيشتر به آرزو  مي ماند.

قله هاي مهندسي کرج

1. ايجاد اولين تشکل مهندسي غير دولتي در سطح کشور و ثبت قانونى آن

2.ارجاع نظام مند كار به مهندسان

3. ايجاد دفتر فنى و آغاز تنسيق امور مهندسي در شهر

4.ارتقاى جايگاه مهندسان و كسب حرمت ويژه با تشكيل كانون مهندسان

5. ايجاد انسجام و وحدت بين مهندسان شهر

6.همكارى با دستگاههاى اجرائى براي ارتقاى كيفيت پروژه هاى عمرانى

7.رقم زدن سرنوشت دو دوره انتخابات نظام مهندسي استان تهران با وجود جمعيت مهندسي كمتر از پنج درصد كل استان

8.رياست بر سازمان نظام مهندسي استان و نيابت رياست شوراي مركزي نظام مهندسي

9.راهيابى به شوراى مركزى و شوراى توسعه نظام مهندسى

10.مشارکت مؤثر دربازنگرى و اصلاح قانون و آئين نامه هاي اجرايي

11.حضور تأثيرگذار در تدوين شيوه نامه ها

12.مبارزه جدى با تخلفات حرفه اي

13. انتشار بيش از 50 شماره مجله فني – صنفي آباد بوم

14.حفظ و حراست از منافع مهندسان و مقابله با گسيل مهندسان تهراني به کرج

و اما کانون مهندسان کرج مثل هر سازمان ديگري که وقتي بزرگ مي شود ، از پويايي غفلت مي ورزد، در اوايل دهه هشتاد و با اوج گيري ساخت و سازها مورد هجمه شديد عوامل سودجوو خيل عظيم بساز بفروش ها قرار گرفت. حکم دادگاه 1060 در اويل دهه هشتاد شروع مقابله با کانون بود، اين حکم بهانه را بدست عواملي داد که در مسير صدور دستور نقشه ذينفع بودند و اين چنين بود که  دلالي سازمان يافته پا گرفت و قبح کار خارج از سهميه شکسته شد.

چند دستگي در ميان استخوان خردکرده ها شروع شد. بي برنامگي کانون و افتادن به دام روزمرگي، قطع ارتباط مديران کانون و بدنه مهندسي، همگي آفاتي شد،كه اين درخت به بار نشسته،بيمارشود.ازسوي ديگرعزلت گزيني افراد توانمند، که از تيغ حمله کوته نگران به ستوه آمده بودند، باعث چند دستگي، بدبيني و گسست ارتباط مهندسان شد. جالب است بدانيم کانون مهندسان در سال 1383 با 1300 نفر عضو مجمعي با حضور 620 تشکيل داد و نفر اول هيات مديره (مهندس وطن) با 480 راي انتخاب شد. اما سه سال بعددر 1386 مجمع كانون 2200 نفره، تنها با 400 نفر تشکيل شد و نفر اول آن در حد 220 راي به دست آورد. جالب اينجاست که از ميان افراد حاضر در عرصه هيچکس اين هشدار را جدي تلقي نکرد و به آسيب شناسي آن نپرداخت،چرا که آنان که دغدغه مهندسي داشتند به حاشيه رانده شده بودند.

اغلب همکاران وضعيت 5 سال اخير کانون و البته (يك سال اخير نظام مهندسي استان البرز) را از نزديک ديده‌اند. دريغ از يک برنامه، دريغ از يک گام به جلو، و ... در جا زدن و روزمرگي دردي است که همه به آن عادت کرده ايم. ما در اين سالها قله که چه عرض کنم، تپه اي را هم که فتح نکرديم بماند، از لحاظ اخلاق مهندسي هم سقوط آزاد کرديم. در سال 87 پنج نفر از 9 نفر هيات مديره به خاطر مصالح اعضا استعفا مي دهند، اما چهار عضو ديگر به صورت غير قانوني، تا دو سال ديگر، بدون تصويب بودجه، بدون مجمع، بدون رضايت اعضا، سيستم را تصرف مي کنند و صداي کسي در نمي آيد. تخلفات اداري و مالي، پيش پا افتاده ترين مسئله روز مي شود. دفتر نمايندگي با کانون درگير مي شود. رئيس دفتري براي نظام مهندسي حکم مي‌گيرد که هيچ گونه آشنايي با مهندسي شهر و کانون ندارد و كلا روابط بر ضوابط چيره مي شود.

شرکتهاي حقوقي صوري مثل قارچ سبز مي شوند و ارجاع کارهاي بزرگ به اين شرکت ها ،بي هيچ ضابطه اي انجام مي شود. هيچکس به هيچ كجا پاسخگو نيست و اين گونه است که تخلف هاي مالي، تخلف هاي ارجاع کار، سوء استفاده از مهر نظام مهندسي، واريز پول سازمان به حساب شخصي افراد و سکوت کرسي نشينان نظام و بازرساني که بايد امين اعضا باشند، به يک امر عادي بدل مي شود.

جالب تر آن که عضو و يا اعضاي هيات مديره نظام مهندسي که بايد مدافع حقوق مهندسان باشد از ارجاع کار توسط سازمان ناراضي مي شوند و از هر کاري در راستاي شکست اين روش دريغ نميورزند.

ما از کدام قله به کدام دره پرت شده‌ايم ؟ و ...

اسماعيل قره داغي قهرمانلو

تابستان 91- کرج

نظر
افزودن جدید جستجو RSS
ناشناس   |2012-07-26 19:28:58
ما از قله افتخار به دره ابتذال سقوط کرده ایم.
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
لطفا کد آنتی اسپم نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

کامپوننت نظرات بر مطالب، جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا - http://www.joomla.ir"