آنها پل‌ها را نمی‌سازند، بلکه می‌رویانند PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
چهارشنبه 16 آذر 1390 ساعت 19:29

 

هند، استانی دارد به نام مگالایا Meghalaya. گمان می‌رود که اینجا یکی از پر باران‌ترین مناطق دنیا باشد. در این منطقه جنگل‌هایی انبوه و رودهای خروشان بی‌شمار قرار دارد.

گذر از این رودها یکی از دغدغه‌های همیشگی مردم بوده است. اما مردم این ناحیه به جای بنا کردن پل‌هایی از چوب، سنگ، فلز یا سیمان و بتن و به جای استفاده از دانش مهندسی و معماری پل، سال‌های متمادی است که آراسته به هنر و دانشی منحصر به فرد شده‌اند!

آنها پل‌ها را نمی‌سازند، بلکه می‌رویانند!

 

 

 

مردم ریشه‌ها و شاخه‌های درختانی را که در دو سوی رودخانه قرار دارند، با دست در راستای افقی قرار می‌دهند و به تدریح شبکه‌ای زنده از ریشه‌ها و شاخه‌ها ایجاد می‌کنند .
طول بعضی از این پل‌های زنده به حدود سی متر هم می‌رسد و می‌تواند وزن پنجاه نفر و حتی بیشتر را هم تحمل کند .

 

 

 

 

از آنجا که این پل‌ها زنده هستند، مقاومت و دوان آنها نسبت به پل‌های چوبی، بسیار بیشتر است. از آنجا که میزان بارش سالانه در این منطقه از هند، ۱۵ متر است، این پل‌های زنده به تدریج رشد می‌کنند و بر مقاومت آنها افزوده می‌شود .

 

 

 

 

ساکنان محلی هند، بیش از هزار سال است که این کار را می‌کنند، آنها بیشتر از درخت کائوچو برای این کار استفاده می‌کنند .
البته ساخت یک پل با این روش، بسیار طول می‌کشد و ده تا پانزده سال طول می‌کشد، چرا که باید با صبر و حوصله فراوان و بدون آسیب رساندن به بافت زنده درختان، آنها را در جهت مناسب رویاند. در عوض پلی ساخته می‌شود که برای نوه‌های سازنده هم قابل استفاده خواهد بود .
بسیاری از ساکنان این هنر را به فرزندان خود می‌آموزند و به آنها یاد می‌دهند چطور بدون آسیب رساندن به ریشه‌های درختان با شکیبایی، پل‌هایی سبز درست کنند .
این پل‌ها نمونه‌ والایی از پیوند انسان و طبیعت است .

 

 

 

 


 

 

 

نظر
افزودن جدید جستجو RSS
رهگذر  - سازگارى با طبيعت   |2011-12-09 02:25:09
واقعا لذت بردم از اين انتقال تجربه ارزشمند.
به نظرم با كمى تعمق، لازم است كه در كنار مباحث علمى به اينگونه تجارب بشرى نيز توجه شود تا در كار طراحى و اجرا، بهره گيرى از استعدادهاى موجود در طبيعت بدون اسيب به محيط پيرامونى صورت پذيرد، و خدمات ما سازگارى بيشترى با طبيعت داشته باشد.
خيلى ممنون بابت انجام اين اطلاع رسانى، اميدوار ادامه يابد.  
ناشناس  - عالی   |2013-07-13 16:53:48
واقعا جالب بود از مدیریت سایت که این مطلب ارائه کردن سپاسگزارم. واقعا چقدر خوب میشد که مهندسی کشور ما جای این همه حاشیه به این مسائل میپرداخت. البته منظور نادیده گرفتن زحمات مسئولین نیست ولی ای کاش ساختار انقدر درست بود که نیازی نبود مهندسین ناچار وارد سیاست کاری شوند و بیشتر وارد علوم و تجربه های مهندسی می شدند واقعا ای کاش...
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
لطفا کد آنتی اسپم نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

کامپوننت نظرات بر مطالب، جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا - http://www.joomla.ir"

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه 16 آذر 1390 ساعت 20:24