گزارشی از وضعیت نظام مهندسی قزوین PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر سایت   
چهارشنبه 29 دی 1389 ساعت 19:01

مقدمه

با توجه به تصمیم «کمیته مطالعات بر روی تجارب سازمان های نظام مهندسی استانها» وظیفه بازدید و بررسی وضعیت و گردش کار و ساختار سازمان نظام مهندسی استانهای قزوین و گلستان به اینجانب محول شد.

درآذر ماه امسال حسب هماهنگی های قبلی با ریاست محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین به اتفاق یکی از دوستان عازم این سفر شدیم که گزارش خلاصه ای از این سفر را به اطلاع همکاران و مهندسان کرج و استان البرز می رسانم.

با احترام

اسماعیل قره داغی قهرمانلو

1-ساختمان نظام مهندسی

سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در یکی از بلوارهای بزرگ شهر (بلوار شهید بهشتی- روبروی هلال احمر) واقع است، این ساختمان توسط خود سازمان در سالهای 87 و 88 ساخته شده و در روز 5 اسفند 88 (روز مهندس) افتتاح شده و هم اکنون سازمان در این ساختمان مستقر می باشد.

این ساختمان، در حدود 3000 متر مربع بنا دارد و در چهار طبقه و یک زیرزمین ساخته شده و تلاش مسئولین سازمان بر استفاده از بهترین مصالح و تجهیزات و ادوات روز بوده و ساختمانی بسیار شیک و زیبا بنا شده است. علاوه بر تامین فضاهای مناسب برای سیستم های اداری و پرسنلی، ارجاع، کنترل و خدمات مهندسی، دارای دو کلاس بسیار بزرگ در حد گنجایش 70نفر برای بخش آموزش فضای بسیار بزرگی برای اتاق هیات رئیسه و هیات مدیره، 4 اتاق خوب برای جلسات کمیسیونها، کتابخانه ای به گنجایش 5000 جلد کتاب، سالن اجتماعات در حد 220 نفر و سایر فضاهای اداری است. ساختمان دارای معماری خوبی است چه در نمای بیرونی و چه در نمای داخلی. فضاهای مناسب که نشان از مطالعه اولیه خوب و تامین نیازهای موجود می باشد. استفاده از سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی، سیستم روشنایی مناسب، دوربین های مدار بسته و سیستم های اعلام و اطفاء حریق، شبکه دیتا و کامپیوتر و همچنین مصالح مرغوب ساختمانی و معماری، برای هر فردی جلب توجه می نماید.

 

 

 

2- وضعیت سازمان

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین دارای 3000 نفر عضو رسمی است که از این تعداد در حدود 2000 نفر دارای پروانه می باشند. این سازمان دارای هیات مدیره ای 9 نفره است که در 6 رشته نماینده دارد. گروههای تخصصی در رشته های مذکور هر هفته جلسات مستمر دارند و تصمیمات آنها پس از جمع بندی به هیات مدیره ارسال می گردد و در دستور کار قرار می گیرد.

هیات مدیره هر هفته 2 جلسه ثابت دارد و در مواقع ضروری جلسات اضطراری و فوق العاده تشکیل می دهد. هیات مدیره دارای آئین نامه اداره جلسات، آئین نامه های مالی، اداری و معاملاتی است و تلاش مستمر دارد تا هر گونه گردش امور را بر مبنای ضوابط مدون پیش ببرد.

سازمان علاوه بر شهر قزوین که دفتر نمایندگی آن در خود سازمان مستقر است، در 5 شهر دیگر استان نیز دفتر نمایندگی د ارد. هر عضو سازمان فقط می تواند عضو یک دفتر باشد، دفتر نمایندگی به شکل هیاتی متشکل از 3 نفر که 2 نفر بر مبنای انتخاب توسط اعضای دفتر و یک نفر نماینده هیات مدیره (انتصابی) اداره می شود. کلیه دفاتر نمایندگی زیر نظر کمیته دفاتر نمایندگی مورد بازرسی دقیق قرار می گیرند و موظف به پاسخ گویی هستند.

این سازمان در سال 89 نزدیک به 300 نفر از اعضای خود را که ساکن استان نبودند از این سازمان اخراج نموده است.

مشی سازمان و هیات مدیره، بکارگیری حداکثری نیروهای علاقمند و اعضای خود است. در این راستا علاوه ارکان انتخابی و انتصابی سازمان (هیات مدیره، بازرسان، شورای انتظامی و دفاتر نمایندگی) نزدیک به 40 کمیته دیگر نیز فعالیت می کنند که جلسات هفتگی مستمر و منظم دارند.

سازمان دارای چارت اداری و تشکیلاتی وسیعی است و نظم خوبی بر مدیریت این مجموعه حاکم است. از جمله کمیته های یاد شده می توان به کمیته کنترل و نظارت بر عملکرد دفاتر نمایندگی (5کمیته) کمیته های بازرسی نظارت عالیه (24 کمیته 3 نفره و یک کمیته 17 نفره هسته مرکزی)، کمیته مقاوم سازی، کمیته آموزشی، کمیته فنی گاز، کمیته نظارت عالیه گاز، کمیته آموزسی گاز، کمیته اجرایی گاز، کمیته اجرایی برق و کمیسون های انتشارات، پژوهش، کارشناسی ماده 27، حقوقی، بانوان، مجریان، اشتغال، رفاهی، فن آوری و اطلاعات، فرهنگ و هنر، ورزشی و ... اشاره کرد. در مجموع بالغ بر 600 نفر از اعضا در این کمیسیونها و کمیته ها مشغول فعالیت هستند.

-هیات مدیره دارای بودجه بسیار خوبی برای تامین اهداف و عملکرد خود می باشد. و برای کلیه اعضای فعال عضو کمیسونها و ارکان، حق الجلسه متناسب و حق ماموریت پرداخت می نماید.

- در بحث آموزش، علاوه بر تامین نیاز آموزشی اعضا (تمدید و ارتقاء) که بسیار موفق عمل نموده در بحث آموزش نیروی انسانی (پرسنلی) خود دارای برنامه است.

- سازمان در طول سالهای گذشته در بحث آموزش نیروهای کارگری در حرفه ساختمان، براساس تفاهم نامه با استانداری و سازمان فنی و حرفه ای، طی چند سال گذشته بیش از ده هزار نفر را آموزش داده است و برای افراد کارت مهارت درجه 1، 2 و 3 صادر نموده است.

-سازمان با ارگانهای شهری و استانی (استانداری، فرمانداری، اداره مسکن، شهرداری ها، شوراها، مراکز علمی و ...) تعامل بسیار نزدیک دارد و در این راستا بطور میانگین هیات رئیسه و یا هیات مدیره و یا روسای کمیسونهای سازمان هر روز یک جلسه شهری دارند.

- نیمی از درآمد سازمان از محل عضویت، شهریه و 5% درآمد دستور نقشه ها تامین و الباقی درآمد سازمان از محل قراردادها و تفاهم نامه ها و ارائه خدمات به آنها محقق می گردد که از این لحاظ تجربه بسیار ارزنده ای است.

- ارجاع کار توسط سازمان صورت نمی گیرد. ولی کلیه مهندسان موظف به ثبت کار خود در ظرفیت اعلام شده (دوره ای) می باشند و پس از پرشدن ظرفیت، امکان ثبت وجود ندارد.

- کلیه ساختمانهای بالای 400 متر مربع دارای مجری می باشد.

- کنترل بسیار شدیدی در خصوص عملکرد، نظارتی و مجریان صورت می گیرد و چنانچه فردی از وظایف خود تخطی کند، پس از ابلاغ اول، در مرحله بعد و تکرار آن به شورای انتظامی معرفی می گردد.

- حضور موثری در تصمیم گیری های شهری دارند و از نظرات سازمان در امور اجرایی شهر استفاده می شود.

- جشن روز مهندسی را بسیار با شکوه برگزار می کنند و این مراسم را در یکی از سالنهای ورزشی بزرگ با 6 هزار نفر مدعو و با حضور مسئولین شهر و استان و خانواده مهندسین برگزار می کنند.

- دفتر حقوقی فعالی در استان نیست و رویکرد سازمان بیشتر معطوف به دفاتر حقیقی با کنترل توسط کمیته هاست.

در پایان لازم به ذکر است. سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین طی سه سال گذشته، در ارزیابی وزارت مسکن و شهرسازی رتبه اول را در کشور نصیب خود کرده است.

نظر
افزودن جدید جستجو RSS
lj;ljl;k  - خاطرات   |2011-01-20 12:52:41
اسماعيل جان خسته نباشي
آذر ماه رفتي قزوين چرا 29 دي گزارش ميدي
اطمينان داري از خاطراتت چيزي از قلم نيفتاده.
اگه كانديد هيات مديره بشي يه راي پيش من داري .
موفق باشي
نظر خان  - واقعا دستت درد نکنه   |2013-04-15 20:30:18
استاد لازم به زحمت کشیدن و رفتن به قزوین نبود این دروغها را نرفته از یکی از اعضا هیات مدیره یا رییس امور اداری یا روابط عمومی میپرسیدی بهت میگفتند چرا پیش اعضا نرفتی ببینی حق الزحمه مناسب است از مردم میپرسید میگفتی از خدمات نظام مهندسی راضیند یک حباب دیدی گفتی چه عظمتی واقعا دست مریضاد.
حالا اگز سانسور نکنی این نظر را واقعا دستت درد نکنه
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
لطفا کد آنتی اسپم نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

کامپوننت نظرات بر مطالب، جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا - http://www.joomla.ir"

آخرین به روز رسانی در شنبه 02 بهمن 1389 ساعت 16:27